Opieka medyczna

Blog

Opieka nad opieką starszą to obowiązek, który prędzej czy później będzie dotyczył każdego z nas. Zajmowanie się własnymi rodzicami to niejako obowiązek nas, młodych, jaki wynieśliśmy z domów rodzinnych. Warto zaznaczyć, że obecnie są różne formy sprawowania opieki całodobowej w Kaliszu nad seniorami. Coraz częściej odczarowuje się negatywny odbiór oddania pod opiekę swoich najbliższych w ręce specjalistów. Jak opiekować się osobą starszą?

Samodzielna opieka nad osobą starszą — o czym trzeba wiedzieć?

Opiekowanie się osobą starszą bywa trudne z wielu powodów. Jednym z nich jest cała gama własnych obowiązków, jakie wiążą się z dorosłym życiem: praca, dzieci, własny dom, partner — wszystko wymaga poświęcenia uwagi, czasu, który się nie rozciąga — bez względu na to co byśmy robili, jak bardzo się starali doba zawsze będzie miała tylko 24 godziny, które trzeba zagospodarować na siebie, bliskich, własny odpoczynek. Kluczową bowiem zasadą, jest przede wszystkim zadbanie o spełnienie wszystkich swoich podstawowych potrzeb, które pozwolą mieć siły sprostać wyzwaniom, jakie czekają na nas przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych.

Odpowiedzialność za zdrowie starszej osoby, to również dbanie o jej dobrostan w obszarze kontaktów społecznych, pielęgnowania zainteresowań, budowania poczucia bezpieczeństwa i bycia potrzebnym — to nie tylko zapewnienie wiktu i opierunku, jak niekiedy się słyszy.

Jak sprostać wyzwaniu, jakim jest opieka nad seniorem?

Nie ma co się wstydzić, nie każdy z nas ma możliwość poświęcenia całego swojego dnia na to, by czuwać nad stanem swoich najbliższych. Niezbędne ku temu są duże pokłady empatii, radzenia sobie ze stresem, trzeba umieć zachować równowagę między opieką a własnym życiem. Jeśli nie czujemy się na siłach, by dzień w dzień dawać 200% siebie, dobrym rozwiązaniem może być zwrócenie się o pomoc do ośrodków specjalizujących się w opiece nad osobami starszymi, również w systemie weekendowym, czy też pobytów kondycyjnych.

Zainteresowany?

A może masz jakieś pytania?

Napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej

jak to możliwe.

Prosimy o podanie Imienia i Nazwiska
Prosimy o podanie adresu e-mail.
Prosimy o podanie numeru telefonu.
Prosimy o podanie treści wiadomości
Prosimy o zaznaczenie zgody